Kanserin Aldığı Memeye Dövmeden Meme Ucu

HÜRRİYET GAZETESİ Turuncu Eki Tamer Güleryüz  
Bu Haber 2 Mart 2013 Tarihli Gazetede Yayınlanmıştır.
Aynı Zamanda Hürriyet Gazetesinin Resmi İnternet Sitesinin Sağlık Köşesinde de Yayınlanmıştır.
Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/kanserin-aldigi-memeye-dovmeden-meme-ucu-22722533

Mesude Erşan

Çaresi var!Meme kadın için uzuv olmanın çok ötesinde. Öncelik tedavi olsa da meme kanserini atlatan kadınların büyük çoğunluğu tekrar meme sahibi olmak istiyor. Cerrahlar meme protezleri, rekonstrüktif uygulamalarla yeniden meme yapıyorlar. Ancak alınan meme ucu için cerrahi yetmiyor. İşte o noktada dövmeciler devreye giriyor.Meme kanseri ameliyatı geçiren kadınlara dövmeyle yeniden meme başı kazandırılıyor. Cerrahlar ameliyat ettikleri hastalarını bir sonraki adım için dövmeciye yönlendiriyor. 10 yıldır meme başı dövmeleri de yapan Tamer Güleryüz cerrahların hastalarını yönlendirdiği dövmecilerden biri. “Meme ucu dövmesi yaptıran kadını bir müşteri gibi değil, önemli bir sıkıntısını aşmak için gelen hasta gibi görüyorum” diyor. 

Steril koşullarda yapılmayan dövmeler pekçok hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Güleryüz, her müşterisinde olduğu gibi meme kanserli kadınlara yaptığı dövmelerde de sterizasyona önem veriyor. “Kullandığım tüm aletleri ultrasonik yıkayıcıda temizledikten sonra otoklav cihazında basınçlı buhar altında 127 derecede tutuyorum. Stüdyomu her gün zefiranla temizletiyorum. Kullandığım iğneler, boya kaplarının hepsi tek kullanımlık. Bitki köklerinden elde edilen ithal boyaları tercih ediyorum” diyor.    
 
Meme başı dövmeleri yaklaşık bir saat sürüyor ve gerçeğine yakın bir görüntü elde edilebiliyor. Tek meme alınmışsa, sağlam kalan memenin rengi ve büyüklüğüne yakın, ikisi de alınmışsa yine hastaların tercihleri ve cilt renklerine uygun meme ucu dövmesi yapılıyor. Meme başının altı ve yanlarına gölgeler yapılarak derinlik hissi veriliyor. Meme başına, süt kanallarını oluşturmak için beyaz ve kırmızı renkler kullanılıyor. Gerçeğe çok yakın ve kolay kolay farkedilmeyen meme ucu elde ediliyor. 
 
Ressam gibi dövmeciler var
 
Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Dr. Barış Çakır bu konuda uzmanlaşmış dövmecilerin “inanılmaz” sonuçları olduğunu söylüyor. Hastalarını gönül rahatlığıyla dövmeciye yönlendiren Dr. Çakır, şunları söylüyor:

“Kanser ameliyatlarında meme başı her zaman alınmıyor. Öncelikle meme sınırlı kanserlerde kısmi meme dokuları çıkarılıyor. Nispeten ilerlemiş kanserlerde meme başı da alınıyor. Flep (doku taşımayla) yapılan memede meme başı ve ve renki kısım yeniden oluşturulmalı. Çünkü getirilen flep de çıkıntı yoktur ve tek renktir. Meme başının etrafındaki koyu renkli kısım için deri yamaları da kullanıyoruz. Diğer bir seçenek de dövme yapmak. Bu işte ustalaşmış dövmeciler ki ben onlar için ressamlar diyebilirim, inanılmaz sonuçlar çıkarabiliyor. Deri yamasından daha iyi bir seçenek olabiliyor. Meme kadın için el, parmak gibi bir organ. Meme kanseri nedeniyle memenin alınması organ kaybı olarak görülüyor. Bu kadın için büyük travma. Memenin doğala yakın yeniden yapılandırılması kadınları çok mutlu ediyor.”
 
Seyrek bıyık, sakala ense saçı takviyesi
 
Kirli sakal, bıyık modası erkeklere ‘kıl’ ektirtiyor. Bıyık, sakal ve favorilerini yeterince gür bulmayan erkeklerin enselerinden alınan saç kökleri yüze naklediliyor. 
Ensesinde saç kılı olan herkes saçın yanısıra sakal, bıyık veya favorilerini de zenginleştirebiliyor. Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’nın verdiği bilgiye göre, bunun için ensede yer alan, sakal ve bıyık kıllarına yakın saç telleri seçiliyor. İki kulak arasındaki saçlı bölgede, ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerindeki saç kökleri seçiliyor. Ekim erkeğin ihtiyacına göre yapılıyor. Sadece sakal bölgesine yapılabileceği gibi, tüm bıyık veya sakal-bıyık, favorinin tamamı da bir seansta tamamlanabiliyor.
Dr. Külahçı, “Özellikle 
Ortadoğu erkekleri gür bıyık-sakal istiyorlar. Seyrek sakallarını sıkılaştır
mak için başvuruyorlar. Favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven ancak sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan erkekler de benzer talepte bulunuyor” diyor. 

Sakal, bıyık ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabiliyor. Köselerin yanısıra sakalında parça parça kılsız bölgeleri olanlara da ekilebiliyor. Modern ekim teknikleriyle çalışıldığında ekilenleri doğal sakal ve bıyık kıllarından çıplak gözle ayırmak mümkün değil. Yüze yapılan ekim daha hızlı sonuç veriyor ve yüzde ilk gün görülen ince kabuklanma saçlı deriden daha hızlı kayboluyor (yaklaşık iki günde). 
 
2-2.5 ayda kıl kökü üretime geçiyor 
 
Ekim adım adım şöyle gerçekleşiyor:
* Saçlı deri lokal anestezi ile birkaç dakikada uyuşturuluyor. 
* Ekilecek kökler toplanıyor.
* Yüzde minik kanallar açılarak kökler ekiliyor. 
* Ekimden 8-12 hafta sonra ekilen kıl kökü bölgeye göre sakal, bıyık veya favori olarak çıkıyor. Ömür boyu da üretim sürüyor. 

* Favorilerin traşı için üç hafta, sakal-bıyık için 1-2 hafta bekleniyor. 
Ekşisözlük'te galwaygirl adlı yazarın Tamer Güleryüz hakkında 06.05.2017 tarihli yazısı; 

cok basit, ilgi cekici sekilde tanimlayacaksak; dovme artisti.
ama haricinde, cok bilgi dolu, gormus gecirmis, bunlari guzel tartmis + kaydetmis + kullanmis, insan evladi. kibar, guzel bir dili var. 
dukkani 99 yilindan beri ayni yerde. sirf tanismaya, fikir danismaya bile bence bir ugrayin, adamdaki isigi görün.
[www.tamerguleryuz.com websitesi] hakkında kismindan alintilarsak:
965 yılında istanbul'da dünyaya gelen tamer güleryüz, bilir koleji, sultan ahmet endüstri meslek lisesi ve iktisat fakültesi mezunudur.yay burcunun tüm karakteristik özelliklerini üzerinde barındıran güleryüz su altı sporları ile ilgilenir,resim yapar,şiir ve öykü yazar, böylelikle sanat yönünüde zenginleştirir.1999 yılında bostancı minübüs caddesinde açtığı stüdyoda dövme sanatını icra etmeyi hala sürdüren güleryüz bugüne kadar binlerce başarılı çalışmaya imza atmıştır.nar yayınevinden dövme ile ilgili bir kitabı okuyucuyla buluşturan tamer güleryüz'ü hala bostancı'daki stüdyosunda bulabilirsiniz.çalışmalarını büyük bir titizlikle sterilizasyona önem vererek yapan güleryüz en büyük mesleki mutluluğu dövme yaptığı kişinin gözlerindeki beğeni ifadesi olduğunu belirterek ''bu duygu beni besliyor.'' diyor.şimdiye kadar bir çok gazete,dergi,tv kanalı,ana haber bültenleri ve canlı yayınlarda dövme ile ilgili açıklayıcı bilgiler veren ve hijyenin önemini belirten söylevleri ile hem dövme sanatının tanıtımına önemli katkıları olmuş hem de dövme yaptırmak isteyenlere aydınlatıcı bilgiler vermiştir.

06.05.2017 21:46 galwaygirl

Okullarda Dövme Yasak Haberleri Sonrasında Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Melis Alphan

İle Bir Görüşmemiz Oldu. Konu Hakkındaki Yazısını Buradan Okuyabilirsiniz.


"18 yaşından küçüklere zaten dövme yapmıyoruz"

Okullarda dövmenin yasaklanması yönetmeliğine dövmeciler tepki gösteriyor.

Aslında 'tepki göstermek' yerine 'teessüf ediyorlar' desek daha yerinde olur.

1999'dan beri dövmecilik yapan, dövme üzerine kitap bile yazmış, Bostancı'da Dövmeliyim adlı mağazanın sahibi Tamer Güleryüz, mesleki faaliyet belgesi olan hiçbir yerin 18 yaşından küçüklere dövme yapmadığının altını çiziyor, istisnai durumları ise şöyle tarif ediyor:

"Okullarda küpe ve pirsing zaten yasaktı. 18 yaşından küçüklere ise kınayla vs geçici dövme yapıyorduk. Çok nadir de olsa bazen 18 yaşından küçük lise talebeleri aileleriyle gelip ısrarcı olurlarsa istisna yapıyorduk. Ama onda da öncelikle çocukları caydırmaya çalışıyorduk. Diyelim çocuk Fenerbahçe dövmesi yaptırmak istiyor. Onu ileride futbolun tutkusu olmaktan çıkabileceğine, başka hobiler edinebileceğine ikna etmeye ve vazgeçirmeye çalışıyorduk. Neticede dövme, ruhun tene yansımasıdır. Ama ikna çabamıza rağmen, ailesiyle beraber çok ısrarcı olursa ileride kolay silinebilecek türde bir şey yapmaya çalışıyorduk. Çünkü kafasına dövme yaptırmayı koymuş bir çocuğu dükkandan ikna etmeden yollarsanız tehlikesi var. Bu dövme aletleri satılan şeyler. Gidip bir arkadaşına yaptırabilir ve hastalanabilir."

Güleryüz, bu son yönetmeliğin ebeveynlerin tedirgin ettiğini, "Okulda çocuğumu soyup dövmesi var mı, yok mu diye bakarlar mı?" düşüncesiyle endişelendirdiğini söylüyor.

Esas sıkıntının ise dövme yasağının ileriki adımları olursa yaşanacağını söylüyor:

"Okullardan sonra iş yerlerinde de dövme yasaklanacak mı acaba? Mesela THY'nin dövmeli çalışan almama gibi bir kararı olacak mı bir noktada?"

İşi namusu olan insanlardan Güleryüz. Türkiye'de bu alanda verilmiş tüm sertifikalara sahip, Ustalık Belgesi'ni almış ilk dövmeci. 50 yaşında ve hala Hijyen Eğitimi'ne gidiyor.

Haliyle dövmenin kötü bir alışkanlık gibi aksettirilmesinden de rahatsızlık duyuyor.

Kaynak : 
https://www.hurriyet.com.tr/18-yasindan-kucuklere-zaten-dovme-yapmiyoruz-36265477

Melis Alphan Hanımefendiye Hassasiyetinden ve İlgisinden Ötürü Teşekkür Ederiz.

29.09.2014TATTOO – Bedenin Büyüsü

İnsan bedeninin farklı malzemeler kullanılarak çeşitli uygulamalarla süslenmesi olgusunu tarihin çok eski dönemlerine dayandırmak mümkün. İnsan neden süslenme gereksinimi duyar ? Bu durum yalnız beğenilme, güzel görünme isteğinden mi ileri gelmektedir yoksa bunun daha farklı nedenleri var mıdır ?

Dövme, deri tarafından tümüyle yok edilemeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle altderi yüzeyine kadar işlenmesi olarak tanımlanabilir. Altderiye ulaşmak için sivri uçlu bir araçla yarıklar veya delikler açılır. Açılan bu yarıklara iğne, diken gibi bir araç yardımı ile gerekli boya maddesi konur. Yaptıranın uzun süre acıya katlanmasını gerektiren dövmenin yapıldığı mevsim de önemlidir. İyi bir dövme elde etmek için ilkbahar en uygun mevsim sayılır. Kaynaklar ilk çağlarda kamış ve yaprak boyaları ile yapılan dövmelerden söz etmekte, M.Ö. 2000’lerden kalma Mısır mumyalarında dövmelere rastlandığını belirtmektedir. Dövmecilik özellikle Okyanusya adalarında ve Yeni Zelanda’da gelişmiştir. Deride yara açılarak yapılan dövme tekniğine Avustralya ve Afrika yerlilerinde rastlanılmaktadır. Dövmenin estetik yönüne göre çok daha önem taşıyan yanı; hemen her zaman dinsel, büyüsel, toplumsal ve cinsel rolleri belirleyici. Bağlı bulunan topluluğu işeret edici özelliğidir. Dövme sanatçısı Tamer Güleryüz, dövmenin sadece süs olarak değil, kesik izi ve vitiligo hastalarının pigment kayıplarının yol açtığı beyazlıkları kapatmak için de kullanıldığını söyledi. Güleryüz, ‘’Bu yıl dövmeler bahar kokuyor. En çok rağbet gören motiflerimiz, çiçekler, ayak bileklerine yapılan sarmaşıklar, uğur böcekleri ve kelebekler... Anne ve babaların yaptırdıkları motifler daha çok çocuklarının isimleri ya da onları simgeleyen motifler oluyor. Gençlerde ise, ay-yıldız, Osmanlı tuğraları veya tribal motifler çok moda. Ayrıca tıbbi kamuflaj yani kesik izlerini, vitiligo hastalarının pigment kaybının yol açtığı beyazlıkları ten rengiyle boyayarak kapatıyoruz. Sezaryen izleri üzerine yapılan kapamalar, göğüs ve karın gerdirme ameliyatlarındaki izleri dövmeyle kapatarak plastik cerrahiye katkı sağlıyoruz. Hanımlar yoğun kent yaşamının ayrılmaz bir parçası oldu. Çalışan bayanlar için en önemli şey zaman. Bizde stüdyomuzda, çalışan hanımlara vakit kazandırmak için kalıcı makyaj yapıyoruz. Bu da onların ayna karşısında harcadıkları zamanı azaltıyor’’ diye konuştu.


DÖVMEDE AY YILDIZ MODASI

Güneşin gülen yüzünü göstermesiyle birlikte vücutlarda var olan dövmeler,gözler önüne çıkmaya başladı.Dövmesi olmayanlarda 2005 yazının dövme modasını öğrenmek için dövme yapan isimlerin kapısına aşındırmaya başladılar yaklaşık 10 yıldır bostancıda dövme yapan Tamer Güleryüz,bu yaz özellikle tribal desenli renkli dövmelerin moda olduğunu söyledi.ay-yıldız’lı dövmelerin de sıkca görüleceğini anlatan güleryüz ,’denetim altında steril bir ortamda yapıldıktan sonraq dövme kişiye özel en güzel süs.dünya insanı asırlardır dövme yaptırıyor.anadoluda türk kadını en güzel süs olarak yüzyılardır kendisine dövmeyi yakıştırmış’ diye konuştu.


Kaynak : https://mahmure.hurriyet.com.tr/magazin/magazin-gundemi/dovmede-ay-yildiz-modasi_279492
20 nisan 2005 Hürriyet Gazetesi

DÖVMENİN KİTABINI YAZDI

Yıllarını dövme sanatına veren tamer güleryüz,herkesin kendi geçici dövmesini yapabilceğini iddaa eden bir kitap yazdı .girişinde dövme tarihi,geçici dövme seçimi,aktardan kınası alınarak dövme malzemelerinin hazırlanması ve geçici dövmenin istenilen bölgeye uygulanmasının detaylı olarak yazılı olduğu kitap,bügünlerde büyük ilgi görüyor.herkesin kendi dövmesini kolaylıkla yapabilceğini belirten güleryüz ‘bu kitabı okuduktan sonra biraz yeteneği, biraz cesareti olan herkes,evinde kendi geçici dövmesini kendisine veya sevdiklerine yapabilir’ diyor. Ortalama 15 gün içinde silinen geçici dövmeler büyük küçük herkese hiçbir yan etkisi olmadan rahatlıkla uygulanabiliyor.


Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/dovmenin-kitabini-yazdi-38735997

12 temmuz 2005 Hürriyet GazetesiGÖĞÜS KANSERLİ KADINLARIN YÜZÜNÜ DÖVMEYLE GÜLDÜRDÜ

Dövme sanatçısı tamer güleryüz göğüs kanseri ameliyatı sonrası göğüs ve göğüs uçlarını kaybeden kadınlar için kolları sıvadı.güleryüz,ameliyatın ardından psikolojik sorunlar yaşayan kadınlar için ‘ göğüs ucu dövme’ uygulamasını hayata geçirdi İSTANBUL-BOSTANCI’da stüdyosu bulunan dövme sanatçısı,bu uygulamaya nasıl başladığını anlattı.’ Bir müşterinin omzuna sanatsal bir dövme yapıyordum yanında refakatci olarak gelen kadın,ameliyatla alınan göğsünün yerine yenisinin eklendiğini ,ama bunun ucu renkli olmadığı için hiçde normal göğüslere benzemediğini söyledi. Op.dr.barış çakır’a danışarak,bu sorunu dövme ile çözebileceğime karar verdim. Gölgeli olarak yaptığım gögüs ucu dövmesi,gerçeğine çok yakın bir görünüm sundu.uygulamayı,bitkisel pigmentlerden oluşan boyalarla yapıyorum.


26 şubat 2010 Hürriyet Gazetesi


CINE 5 ANA HABER BÜLTENİ

Tamer Güleryüz 2003 yılının Mayıs ayında CINE 5 kanalının ana haber bültenine konuk oldu. Dövmeci Tamer Güleryüz’ün Bostancı’da ki stüdyosunda gerçekleşen röportajda ‘İnsanlar neden dövme yaptırır’ konusu ele alındı. Muhabir Hatice Demircan‘ın kalıcı dövme ile ilgili sorularını yanıtlayan Tamer Güleryüz yaptığı açıklamasında “dövme ruhun tene yansımasıdır’’ yorumunu getirdi. Ardından dövme sanatında hijyenin önemine dikkat çeken ve izleyicileri bu konuda bilgilendiren Güleryüz, "Dövme yaptırmak isteyenler gittikleri stüdyoda öncelikle hijyenik koşulları gözden geçirmeliler" uyarısında bulundu. CINE 5 muhabiri Demircan, daha sonra Bostancı dövme stüdyosunda vücutlarına dövme yaptıran bazı kişilerin de görüşlerini aldı. Müşterilerin de ortak görüşü “Bir insanın kendini ifade etmesinin en kısa yolu vücuduna dövme yaptırmaktan geçiyor” şeklinde oldu. Bazı müşteriler ise dövmenin kişiye şans getirdiğine inandığını da belirtince bundan etkilenen CINE 5 muhabiri de kendine de küçük bir dövme motifini geçici dövme olarak yaptırdı. Hatice Demircan’ın yaptığı bu renkli haber oldukça büyük ilgi gördü.


TV8 DERYA BAYKAL CANLI YAYIN KONUĞU TAMER GÜLERYÜZ

Dövme ustası Tamer Güleryüz, 2005 yılında TV 8 ekranlarına konuk olarak dövme ile ilgili yazdığı kitabının tanıtmış, uygulamaları hakkında izleyicileri bilgilendirmiştir. Ünlü programcı Derya Baykal’ın canlı yayın konuğu olan Tamer Güleryüz, konuklara dövme uygulaması yaparak izleyicileri bilgilendirmiştir.


DÖVMEDE YENİ MODA


Tarihi insanlık kadar eski olandövme sanatında yeni trend erotizm.kadınlar,göğüs,göbek,kalça ve sırt bölgelerinde,erkekler ise kasık,kol,sırt ve göğüslerine erotik figürler yaptırıyorlar.bostancıda dört yıldır dövme yapan tamer güleryüz, ‘ havaların ısınmasıyla birlikte dövme yaptırmak isteyenlerin sayısı arttı.bu yıl kadın erkek müşterilerimiz gerek seçtikleri motiflerde gerekse vücutlarında seçtikleri bölgede erotizmi ön planda tutuyor’ diyor.


20 nisan 2003 Gala Dergisi

BU YIL ‘ TRİBAL’ DÖVME MODA

Dövme ustası Tamer Güleryüz, bu yıl tribal (resimsiz-sadece desenli) dövmenin moda olduğunu söyledi. Kadıköy Bostancı’daki yerinde 5 yıldır dövme yapan Güleryüz, özellikle Çin alfabesini andıran desenlerin gözde olduğunu belirterek, müşterilerinin yüzde 70’inin kadın olduğunu söyledi. İnsanların genellikle az görünen yerlerine dövme yaptırdığını, en çok da bel ve göğüslerini tercih ettiklerini kaydeden Güleryüz, “Kadınlar ise vücutlarının en beğendikleri yerine dövme yaptırıyorlar” dedi. Güleryüz, dövmedeki ince ayrıntıları ise şöyle anlattı; “Dövme yaptırırken mutlaka yeni bir iğne takılmalı. İlk kez yaptıracak olanlar küçük dövme ile başlamalı. En önemlisi ise hijyenik ortam.”
Sözleşme ile dövme :  Dövme yaptığı kişiyi tuval olarak gördüğünü, çıplaklıktan etkilenmediğini belirten Güleryüz, 18 yaşından küçük ve alkollü kişilere dövme yapmıyor. Dövme yaptıranlara da taahhütname imzalatıyor.

                                                                           18 yaşına gelmeden kalıcı dövme yaptırmayın :)
Kaynak : https://www.gazetevatan.com/bu-yil--tribal--dovme-moda-10192-magazin/
2003 Vatan Gazetesi

DÖVMEDE AY YILDIZ MODASI

Mersin’de Türk Bayrağının yakılmasının ardından oluşan bayrak hassasiyeti dövmelere de yansıdı. Dövme yaptırmak isteyenlerin ilk tercihi ay yıldızlı Türk Bayrağı. 10 yıldır dövmecilik yapan ‘’Tamer Güleryüz, müşterilerimiz boyunlarına,  omuzlarına, kollarına, ay yıldız istiyor. Talebe yetişemiyoruz ‘’diyor.


Vatan Gazetesi

GALATASARAYLI KIZLARIN DÖVME MODASI


Galatasaraylı genç kızlar , gönül verdikleri takımlarının renklerini ve amblemlerini vücutlarına kalıcı ödvme ile işleterek yepyeni bir modanında öncüsü oldu. Bostancıda hizmet veren dövme sanatçısı tamer güleryüze gelen Galatasaray fanatiği genç kızlar,toplu olarak 17. Şampiyonluğun şerefine takımlarının amblemlerini kol,omuz ve bileklerine işletti.


Hürriyet Gazetesi

GEÇİCİ DÖVMENİN EL KİTABI ÇIKTI


Güleryüzden geçici dövme ve uygulamaları gençlerin gözdesi haline gelen hint kınası geçici dövmelerin el kitabı yayınlandı. Dövme ustası tamer güleryüzün kaleme aldığı geçici dövme desenleri ve uygulamaları adlı kitap, dövmelerin yapımını anlatırken uyarılarıda bulunuyor.nar yayınlarının bu ilk eserinde hint kınası dövmeleri tanıtılıyor ve 500 dövme desenine yer veriliyor. Güleryüz kitapta,kınanın alerjik bir madde olduğunada dikkat çekiyor.
Cnn Turk.com
#: dövmeyi yaparken o bölgede aşırı bir yanma hissediliyorsa uygulamayı hemen kesin ve sabunlu suyla yıkayın.
#: ufak bir dikkatsizlik evin,giysilerin leke olmasına neden olur.dövme yaptırırken eski ve rahat kıyafetlerinizi giyin.
#: dövme malzemesi olarak kullanılacak malzemelerin prospektüsünü okuyun.
#: açık yaralar sivilceli bölgeler ve hassas yerler üzerine dövme yaptırmayın.
#: malzemenin göze temasından kaçının.
#: tenden kolay çıkan kına , tüy ve tırnaklardan kolay çıkmaz. Dövme çıksa bile tüylerde motif izi kalır.
Geleneksel bir sanat olan dövmenin tarihi m.ö : 30-10000 yıl öncesine dayanıyor.geçmişte hun Türklerinde asil ve kahraman kişilerin yaptırdığı dövme,romada tam tersine suçluları tanımak için kullanıldı.osmanlılarda gemiciler ve yeniçeriler arasında yaygın olan dövme doğu ve güneydoğuda ise dak adıyla biliniyor.eskiden bedenin süslenmesinin yanı sıra kötülüklerden korunma,şans ve bereket için yapılan,kızıl derililer ,eski mısır,kazak ve Kırgız Türklerinde sıkça kullanıldı.


11 temmuz 2005 cnntürk

GUTİ’NİN DÖVMELERİNİN SIRRI


Üst düzey futbolcularda çok yaygın olan ‘vücudunun çeşitli yerlerine dövme yaptırma’ modasına Guti de uymuş durumda. İspanyol futbolcunun dövmeleri, dini inançlarının çok kuvvetli olduğunu gösteriyor. Guti’nin vücudunda kelebek, yıldız ve melek motiflerinin yanı sıra 666 rakamı yer alıyor. Dövme sanatçısı Tamer Güleryüz, Guti’nin vücudundaki dövmelerin anlamını şöyle anlattı: “Kelebek, büyük değişimi ifade eder. Bilindiği üzere tırtıl sürüngen bir yaratık iken bir anda kelebeğe dönüşür; kanatlanır ve uçmaya başlar. Yıldız, başarmaya istekli olmayı, parlaklığı ve sonsuz şansı simgeler. Sol kolunun büyük bölümüne melek dövmesi yaptırmış olması, Guti’nin dini inancının kuvvetli olduğunun işareti. Sol omuz başındaki 666 ise İncil’de yer alan bir rakam. Ben gerekirse şeytan da olabilirim, şeytanlık da yapabilirim, anlamına gelir.”


 
Yıldız yıldızlara yakışan bir dövmedir. Sonsuz başarı ve ışıltıyı temsil eder. O yüzden bugün pop, rock starların, futbolcuların bir çoğunda gururla taşıdıkları yıldız dövmeleri vardır. Şöyle bir hafızanızdan geçirin. Gördüğünüz kaç sanatçı yada sporcuda yıldız dövmesi var ?

TAMER GÜLERYÜZ CİNE5 ANA HABER BÜLTENİNDE HATİCE DEMİRCAN’IN RÖPÖRTAJI İLE  DÖVMEYLE İLGİLİ KONU OLMUŞTUR. DÖVMENİN RUHUN TENE YANSIMASINDAN İBARET OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR. TAMER GÜLERYÜZ AYRICA DERYA BAYKAL’IN PROGRAMINDA KONUK OLARAK YER ALMIŞ DÖVME VE DÖVME KİTABI HAKKINDA AÇIKLAYICI BİLGİLERİ CANLI YAYINDA AKTARMIŞTIR.
MEMEDEKİ RENK FARKINA DÖVMELİ ÇÖZÜMÜ BAŞARI İLE UYGULAMIŞ BU HABERDE 26 ŞUBAT 2010 HÜRRİYET GAZETESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

GEÇİCİ DÖVME YAPALIM


Dövme kimine göre süs, kimine göre sanat, kimine göre şans, kimine göre uğurdur. Kimine göre iş yaşamının evrelerindeki duygular. Tamer Güleryüz’e göre ise dövme insan ruhunun tene yansıması. Yüzyıllardır özelliğini kaybetmemiş, hala güncelliğini korumakta olan bu geleneğin hak ettiği yere yavaş da olsa geldiğini belirterek ,  geçici dövme hakkında bilgilendiriyor bizleri.
Özellikle yaz ayları gelince dövmeler ortaya çıkıyor ve dövmeci kapıları aşındırılıyor. Kimi kararlı kişiler kalıcı dövme tercih ederken, henüz kararını vermemiş kişiler veya değişiklik isteyenler geçici dövmeyi seçiyor. Şimdi, oyunu geçici dövmeden yana kullananların işlerini kolaylaştırıyor, evde bile sevdiklerine ve kendilerine seçtiği motiflerden farklı dövmeler yapabilmesine olanak tanıyoruz.

KINA DÖVMESİ ( GEÇİCİ DÖVME ) NASIL YAPILIR ?


# malzemeler
*aktardan temin edebileceğiniz bir siyah hint kınası.
*küçük bir ceviz büyüklüğünde kına taşı
*kırtasiyeden alabileceğiniz aydinger kağıdı ve kopya kalemi
*parfümeriden alabileceğiniz mum deodorant
*eczaneden ise oksijenli su

# hazırlanışı
Bir şişe oksijenli suya sekiz adet peroksit tablet atılır. Erimesi beklenir veya ezerek karıştırılır. Kınayı ve taşı sulandırmak için bu solüsyon gereklidir. Kına taşını bir havanda  iyice dövüp un haline gelince bir kavanozda siyah hint kınası ile karıştırın. Yalnız bu işlemi yaparken çok dikkatli olun. Toz halinde olan bu malzemeler uçuşarak giysilerinizi ve eviniz için leke tehlikesi oluşturabilir ve bu lekeler asla çıkmaz. O yüzden çok titiz çalışmak gereklidir. Eldiven kullanmanızı da tavsiye ederim. Bir çay kaşığının ucu kadar malzeme ile orta büyüklükte bir dövme yapabilirsiniz. Yani bu kadar malzeme ile son derece ucuza, yüzlerce dövme yapabilirsiniz.

# yapılışı
Öncelikle dövme yapabilecek bölgeye uygun bir motif seçin. Seçtiğiniz motifi dövme yapılacak bölgeye transfer için önce aydınger kağıdını, motifi kapsayacak şekilde kesin ve motifin üzerine yerleştirin, kaydırmadan motifin dış hatlarını kopya kalemi ile çizin. Dövme yapacağınız yeri mum deodorantla nemlendirin.deodorant’ın fazlasını elinizle silin ve çizimli aydınger kağıdını düzgün bir şekilde vücudunuza yapıştırıp elinizle veya herhangi bir şeyle bastırın,birkaç saniye bekleyin ve kağıdı kaldırın.çizdiğiniz motifin vücuda transfer olacağını göreceksiniz.

ŞİMDİ SIRA GELDİ TOZ HALİNDEKİ MALZEMEYİ OKSİJENLİ SU İLE ERİTMEYE


# malzemeler
Bu işlem için size küçük bir kap, bir adet çubuk birde damlalık gerekli olacak. Boya kabı olarak kullanacağımız kap herhangi bir pet şişe kapağı olabilir ki buda çok uygundur. Çubuk olarak da çöp şiş veya kibrit kullanabilirsiniz. Kibrit kısa ve ucu küt olduğu için dövme yaparken zorluk çekilebilir. Size kebapçıların kullandığı ahşap çöp şişlerden öneririm, damlalık bulamazsanız bir pipet de kullanabilirsiniz.

#yapılışı
Malzemenin hazırlanma işlemi oldukça kolaydır ama yoğunluğu iyi ayarlamak gerekir. Öncelikle toz halinde hazırlamış olduğunuz kına ve kına taşı karışımını bir çay kaşığının ucuyla, elinizdeki kapağa koyun sonrasında damlalıkla oksijenli sudan birkaç damla ilave edin. Elinizdeki çubukla iyice karıştırın, bu karışım boza kıvamında ve pütürsüz olmalıdır. Şimdi dövme yapmak için her şey hazır elinizdeki çubuk yardımıyla vücudun dış hatlarına taşırmadan uygulayın. Boza kıvamındaki bu karışım vücut üzerinde biraz kabarık durur. Boyama işlemi bittikten sonra yavaş yavaş sertleşmeye ve kurumaya başlar. Bu süreç 10-15 dakikadır. Dövmenin daha kalıcı olması için 2 saat beklemesi gerekir. Bu süre zarfında hiçbir yere değdirmeyin ve üzerini kapatmayın. Artık dövmenizi 2-3 hafta süre ile kullanabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT EDİN


*Dövme kuruduktan sonra bol sabunlu suyla yıkayın, kağıt havlu ile kurulayın.

*Dövmeyi yıkamadan asla giyinmeyin ve yatmayın. Yatak çarşafınız boyanır ve leke olur.

*Çok ender de olsa kına bazı alerjik bünyelerde kaşıntı ve kızarıklığa yol açar. Dövmeyi yaparken o bölgede aşırı bir yanma hissediyorsanız uygulamayı hemen kesin ve bol sabunlu suyla yıkayın. Yoksa bir hafta boyunca kaşınmak zorunda kalırsınız. Ve daha kötü alerjik problemlerle karşılaşabilirsiniz.

*Hiçbir zaman dövmenin boyutlarını abartmayın, aşırı büyüklükteki dövmelerden kaçının, en fazla eliniz büyüklüğündeki dövmeler yapın.

*Dövme yapmaya basit motiflerden başlayın alıştıkça daha ayrıntılı motifler çizebilir, kendi motiflerinizi de yaratabilirisiniz. Gün geçtikçe yaratıcı gücünüz artacaktır.

*Nasıl olsa öğrendim diye sık sık dövme yapmayın. Kına alerjik bir maddedir.

*Dövme yaparken ve yaptırırken eski ve rahat kıyafetlerinizi giyin. 2 saat kuruması ve 2 saat sonra da yıkanması gerektiğini unutmayın. Acele etmeyin, titiz çalışın ve bu iş için özel zaman ayırın.

*Dövme malzemesi olarak kullanılacak malzemenin prospektüsünü okuyun. Açık yaralar, sivilceli yerler ve hassas bölgeler üzerinde dövme yapmayın. Göz temasından kaçının.

*Hazırladığınız dövme malzemelerini rutubetsiz ve ışık görmeyen bir yerde saklayın. Bir kere hazırlanan bu malzemelerin ömrü bir yıldır. 1 yıldan sonra bayatlar ve kalıcılığı azalır.

*Dövmenin rengi gün geçtikçe, her yıkamada yavaş yavaş açılır. Daha sonra hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Kendinize ve çevrenize istediğiniz motifleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ve hatta ustalaştıktan sonra yazlık yerlerde ve tatil köylerinde çalışarak tatil masraflarınızı çıkarabilirsiniz.Future Dergisi Ağustos 2006

DÖVMELERDE YAŞIYOR

Dövme tutkunlarının yeni gözdesi , Elvis Presley’in imzası. 15 yıldır bostancıda dövmecilik yapan Tamer Güleryüz son dönemde çok sayıda gencin Presley’in imzasını dövme yaptırdığını söyledi. Efsane şarkıcının imzasını bileğinde taşıyan Maltepe Üniversitesi öğrencisi Elif Yitmen de Presley’e hayran olduğunu belirterek “ Onu hep hatırlamak için imzasını bileğime dövme olarak yaptırdım” dedi.28 Ağustos 2012 Hürriyet- Kelebek Dergisi

SPORT TV ŞÜKRAN  ALBAYRAK İLE GÜN SONU 24.12.2012

Dövme sanatçısı Tamer Güleryüz 24.12.2012 de ise Genel Yayın Yönetmenliğini Adil Demirçubuk’un yaptığı ve Sport TV de Şükran Albayrak’ın sunduğu programa konuk olarak dövmeleriyle adından bahsettiren Fenerbahçeli yıldız futbolcu Meireles hakkında görüş bildirmiştir. Galatasaray maçında FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya’dan kırmızı kart gören Portekizli oyuncunun hiç hak etmediği halde dövmeleri ve saç sitiliyle eleştirilmesine karşı fikrini sunmuştur. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ‘in dövmesi olan futbolcular hakkında önyargıya dayanan söylemlerini çürütmüş, Meireles’in vücudundaki dövmelerini açıklamıştır. Güleryüz daha sonra kişilerin yaptırdığı tüm dövmelerin anlamları ve vermek istedikleri mesajlar hakkında izleyicileri aydınlatmıştır.
24 ARALIK 2012 SPORT TV

ÇEŞİTLİ YAYIN ORGANLARINDAN DÖVME HABERLERİ


Çinli dövme sanatçısı ve manken Wang Ke ‘Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler’ derneğinin (PETA) reklam çekimleri için Çin’in başkenti Pekin’de ‘Kürk değil, mürekkep kullan. Kendi vücudunla gurur duy. Kürk giyme’ sloganıyla objektif karşısına geçti.

Wang, “Dövmeler acı verebilir ama elektroşoklanmak ve canlı canlı derinin yüzülmesiyle karşılaştırılamaz. Buna karşı çıktığım için gurur duyuyorum” dedi.

07.01.2014

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/kurk-giyme-dovme-yaptir-25512845

Dan Brown’ un son kitabı The Lost Symbol’ dan dövme analizi 

“The goal of tattoing was never beauty. It was change. The act of tattooing one's skin was a transformative declaration of power, an announcement to the world: 
I am in control of my own flesh.” Şöyle çevirilebilir sanırım; Dövmenin amacı hiçbir zaman güzellik olmadı. Amaç değişimdi. Dövme yaptırmak dünyaya karşı değişmekte olan güce dair bir bildirgeydi; dünyaya “derim/tenim/bedenimdir, ona ben hükmediyorum” demekti.” Giderek daha fazla kadının dövmeli olmasının alt mesajı bu olabilir mi? Bende de var, 2 tane... İlginç değil mi?
Yonca - dövmeli

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/erkekler-neden-tuvalette-uzun-kalir-12620178

Türk Anne Aradı Oğlunu Dövmeden Tarif Etti 

Tuba Öz (25), Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Nişanlısı Onur Sezgin (24) ise Bilkent Üniversitesi Turizm Fakültesi'ni bitirmiş. Tuba Öz, ilk fırsatta dövme yaptıracağını söylüyor. Nedeni birçok cesedin dövmelerinden teşhis edilmesi. Hatta bir Türk anne, bölgedeki oğlundan haber alamayınca onları arayıp, oğlunun vücudundaki dövmeleri tarif etmiş.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/pasaportu-al-firla-285334

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr Barış Çakır Milliyet.com.tr'deki YazısıEstetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr Barış Çakır Milliyet.com.tr'de ki köşesinde Meme Kanseri ve Dövme başlıklı yazısında bizden bahsetmiş bir göz atmanızı tavsiye eder kendisine de teşekkürü borç biliriz. 

Asker arkadaşlarımdan Burak ile İstanbulda buluştuk. Malatya'da helikopter pilotuydu. 

-Seni Tamer’le tanıştıracağım dedi.  

- Ne iş yapıyor?

- Dövme yapıyor.

- Çok muhebbettir

- Peki dedim. 

Tamer’le  2007 yılında tanıştık ve dostluğumuz hiç bitmedi. Birlike neler yapabiliriz diye konuştuk. Bir dönem yara izlerine ten rengi dövmeler yapıyorduk.  Şimdi ise bambaşka birşey

Memesi alınan kadınlara plastik cerrah ların meme yaptığını biliyorsunuzdur. Genellikle karın dokusunu kullanıyoruz. Karın germede atılan dokuya, meme şekli vererek yukarıya getiriyoruz. Getirilen dokuda meme başı ve renkli halka yok elbette. Meme başını yapmak için küçük etler kaldırıp katlayarak dikiyoruz. Ancak Renkli halkayı yapmak için dövme en mantıklı seçenek.

-Barış bir hastaya meme yapmış sizinkilerden birisi

-Hımm

-Bana geldi, bir meme başı yaptım görmen lazım

-Peki yolla bakayım

Bana bir fotoğraf yolladı. Tamer meme halkası boyamamış, resmini yapmış. Meme başının altına gölge atıp derinlik hissi vermiş. Memenin renkli halkasının içinde minik çıkıntılar vardır. Anatomik ismi “Montgomery's tubercles”dir. Tamer 8-10 tane de montgomery çıkıntıları boyamış.

-Tamer bu harika

-Sağol.

Tamer Türkiyenin bir çok yerinden bir çok hastanın meme başını boyadı. Yaptıkça daha güzel yaptı. Çoğu hasta, meme yapıldıktan sonra dövme işini ihmal ediyorlar. Bu konuda tecrübesi olan bir dövmeciye gidip 30 dakikada, meme başını ve renkli kısmını resmettirebilirler.

Kaynak : 
https://www.milliyet.com.tr/dr--baris-cakir/meme-kanseri-ve-dovme-saglik-1849156/

10.03.2014 Pazartesi

ARAMIZDA KALSIN DİZİ ÇEKİMİ ( 29.05.2014 Tarihli 33. Bölüm)

Bostancı 'daki Dövme Stüdyomuz 'da gerçekleşen Aramızda Kalsın Dizi Çekimi. Tabii dövme sahnesi olağan üstü. Bu bir komedi dizisi. Dövme yaptırırken kimse böyle bağırmıyor. Merak etmeyin dövmeyi yapan ajanstan gelen bir oyuncu. Mizansen güzel ve zevkli bizde çok güldük.  


BUNLARIN HARİCİNDE  DÖVMEYLE İLGİLİ OLMAK ÜZERE BİR ÇOK DERGİ VE GAZETEDE  VE ÇEŞİTLİ WEB SİTELERİNDE YAYINLANMIŞ YAZI ,MOTİFLER, BURADA SUNAMADIĞIMIZ HABERLER  DE MEVCUTTUR…

SAYGILARIMLA Tamer Güleryüz