Dövme Sanatı Ve Tarihçesi

Glikoz, Albümin ve pH Seviyelerine göre Renk Değiştirebilen Sağlık Takip Dövmeleri Kolumuza taktığımız akıllı saatlerdeki sağlık uygulamalarında yaşanan yanılma paylarını bir kenara bırakabilirsiniz. Araştırmacılar tarafından özel boyalardan üretilen akıllı dövmeler vücudumuz hakkında bize bilgi verecek. Kimya mühendisi Ali Yetişen, Münih Teknik Üniversitesi'ndeki ekibi ile birlikte vücutta değişkenlik gösteren glikoz, albümin ve pH seviyelerine göre renk değiştiren biyosensör dövmeler üretti. İnsanlar üzerinde henüz denenmese de hayvanlarda başarılı sonuçlar elde edildi. Bu sayede doktorlar diyabet veya böbrek hastalıkları gibi durumlarda hızlı ve kolay bir şekilde gözlem yapabilecekler. Örneğin, albümin seviyesi arttığında dövmeler açık yeşil rengini alıyor. Glikoz değerleri yükseldiğinde ise koyu yeşil bir görüntü ortaya çıkıyor. Ph seviyeleri ise sarı ve mavi renkler arasındaki değişkenlik ile anlaşılabiliyor. Üstelik bu işlem standart dövme tekniği ile estetik bir biçimde deriye uygulanıyor. Bu sebeple her hangi bir güç kaynağına gerek olmadan kan değerlerinizdeki değişikliklere göre tepki vererek hızlı ve kolay bir şekilde bilgi aktarımı sağlıyor. Bu akıllı dövmelerin yakın zamanda karşımıza çıkacağı ön görülmekte.

Kuzey Amerika'da Dövme Makinesi Olarak Kullanılan 2000 Yıllık El Yapımı Alet Bulundu

Müze deposundaki parçalar tekrar gözden geçirilirken keşfedilen aletin Kuzey Amerika'nın batısında kullanılmış olan 2000 yıllık bir dövme makinesi olduğu anlaşıldı.

Bob Hubner

Yukarıdaki fotoğraf yaklaşık 2000 yıllık ve kaktüs dikenlerinden yapılmış bir dövme makinesine ait.
9,9 cm'lik bir kalem büyüklüğünde olan alet, ahşap sumak sapına monte edilmiş kaktüs dikenlerinden oluşan iğneleri ise yuka yaprak lifleri ile bağlanmış. Bu aletin, günümüzde Utah eyaletinin güneyinde bulunan bölgede 2. Sepet Yapıcılar dönemine ait MÖ 500-MS 500 yılları arasında Pueblo halkının ataları tarafından üretildiği düşünülmektedir. Bu keşif, Amerika'nın kuzeybatısındaki dövmecilik kanıtlarını 1000 yıldan fazla bir süre daha geriye tarihlendirdi. Arizona ve New Mexico gibi Amerika kıtasının farklı bölgelerinde de bulunan MS 1100-1280 yılları arasına tarihlenen dövme aletleri var. Aletin ucundaki kaynana dili kaktüsünün iki iğnesinin ucundaki boya pigmetleri arkeologların dikkatini çekti ve dövme makinesi bu şekilde tanımlandı. Daha fazla bilgi elde edebilmek için Gillreath Brown son teknoloji tekniklerle analiz yaptı. Üstelik aletin bir benzerini üreterek domuz derisi üzerine dövme denemeleri gerçekleştirdi. Analizlerde iğneler üzerindeki mürekkebin vücut süsleme ve dövme yaparken kullanılan karbon elementini içerdiği ortaya çıktı. Antik kültürlerde farklı anlamlar taşıyan dövmeler var. Ölülerin ruhuna adanan veya kadınlar ergenliğe girdiğinde, yetişkin olduklarında yapılan dövmeler gözlemleniyor. Bulunan dövme aleti bölgedeki en erken örnek olsa dahi dünyadaki en eski kanıtlar 5000 yıllık Mısır mumyalarına kadar dayanıyor.

Sırtındaki Dövmesini 150 Bin Euro'ya Satan Adam

        Tim Steiner sırtında, ünlü bir ressam tarafından yapılan özel bir dövme taşıyor. Özel dememizin sebebi bu dövmenin Alman bir sanat koleksiyoncusuna 150 bin Euro'ya yani yaklaşık 600 bin TL'ye satılmış olması. Steiner öldüğü zaman sırt derisi bedeninden ayrılacak ve çerçevelenecek.

        Daha önce dövme stüdyosu işleten 40 yaşındaki İsviçre'li Steiner'in hikayesi Belçika'lı ressam Wim Delvoye ile tanışınca başlamış. Wim Delvoye 10 yıl önce kız arkadaşının domuzlara yaptığı dövmelerle adını duyurmuştu. Delvoye, Steiner'in kız arkadaşına, sırtını tuval olarak kullanabileceği birini aradığını söylemiş. Kız arkadaşı Steiner'ı aramış ve o da hemen kabul etmiş. ''Derim şimdi sanat koleksiyoncusu Rik Reinking'a ait. Sırtım tuval ve ben geçici çerçeveyim'' diyor.
        Stiner, kendisi hakkında konuşulanlarla ilgili ''İğrençlik görecelidir. Japon dövme tarihinde örnekleri mevcut. Bazı insanlar beğeniyor, diğerleri ise bunun insan haklarına aykırı bir durum olduğunu düşünüyor. Kölelik veya fahişelik diyenler bile var. Bence kötü bir fikir değil.'' diye cevaplıyor. 

 

        Sözleşmeye göre, dövmesini yılda en az üç defa bir sanat galerisinde sergilemek zorunda. Tim Steiner, ilk olarak dövmesini henüz tamamlanmamış haliyle 2006 yılında Zürih'te sergilemiş. Dövmenin 10. yılında Tazmanya Mona galerisinde sene boyunca haftada 6 gün, günde 5 saat yani toplamda 1500 saat üstsüz bir şekilde oturmuş.

        Dövmeyi sergilerken hareketsiz ve konuşmadan duran Steiner, ''Beni heykel zannediyorlar. Canlı olduğumu duyunca şaşırıyorlar'' diyor. ''TIM'' adlı dövmesini Danimarka ve İsviçre'de de sergileyecek.2500 Yıllık Sibirya Prensesi Mumyası Dövmeleriyle Şaşırtıyor

Dövme Nedir?

Dövme kimine göre süs,kimine göre şans, kimine göre uğurdur.Kimine göre ise yaşamın evrelerindeki duygular...Dövme, insan ruhunun tene yansımasıdır.Yüzyıllardır özelliğini kaybetmemiş bu gelenek hala güncelliğini korumakta.Geçmişte Hun Türklerinde asil ve kahraman kişilerin dövme yaptırdıkları, Roma’da tam tersi,suçluları ve köleleri tanımak için bi işaret olarak kullanıldıgı biliniyor.Osmanlılar’da ise gemiciler ve yeniçerilerin arasında oldukça yaygındı.Dövme, Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğusundaki adıyla dak;eskiden bedenin süslenmesinden ötekötülüklerden korunmak , şans vebereket için yapılırdı.Dövmenin tarihi M.Ö. 30.000-10.000 yıl öncesine dayanmaktadır.Kızılderili’ler ,eski Mısır, Kazak ve Kırgız Türklerinde sıkça görülürdü.Özgün topluluklarda dövmeci mistik bi ayin içerisinde dövmesini yapardı.
Günümüz dövme sanatı ve sanatçıları, hak ettiği yere yavaş da olsa geliyor ve insanların yaratılıştan güzel olan estetiğine dikkat çekerek , tarzını yansıtıp, eksik olan imajını tamamlıyor.Kendini ifade etmesine yardımcı oluyor.Hemen herkes dövme sahibi olmak istiyor.Özellikle yaz ayları gelince dövmeler ortaya çıkıyor ve dövmeci kapıları aşındırılıyor.Kimi kararlı kişiler kalıcı dövme tercih ederken henüz kararını vermemiş kişiler veya değişikliği tercih edenler geçici dövmeyi seçiyor.Bu kitabu hazırlarken geçici dövmeyi tercih edenlerin işlerini kolaylaştırdık.Artık herkes evinde bile sevdiklerine ve kendilerine şeçtiği motiflerden farklı dövmeler yapabilicek.Şunu unutmayın”nasılolsa ögrendim diye sık sık dövme yapmayın” Kına alerjik bi maddedir.Acele etmeyin bir dövme yapın ve o geçince bi süre bekleyin bir tane daha yapın.Küçük çoçukların eline dövme malzemelerini verirken onların başında bulunun.Ufak bir dikkatsizlik evin,giysilerin leke olmasına neden olur.Dövme yaparken ve yaptırırken eski ve rahat kıyafetleri giyin.İki saat kuruması ve iki saat sonra yıkanması gerektiğini unutmayın.Acele etmeyin,titiz çalışın ve bu iş için özel zaman ayırın.Dövme malzemesi olarak kullanılacak malzemenin prospektüsünü okuyun.Açık yaralar, sivilceli yerler ve hassas bölgeler üzerinde dövme yapmayın.Göze temasından kaçının.Gerekirse bi dövmeciye danışın.Tüylü olan bölgedeki dövmeler tüyleri de boyar, tenden kolay çıkan kına, tüy ve tırnaklardan kolay çıkmaz,sarı tüylerinizi siyaha çevirir.Dövme çıksa bile tüylerde motif izi bir süre daha kalır.Gerekirse aşırı tüylü bölgelerinizi tıraş ettikten sonra dövmenizi yapabilirsiniz.

Osmanlı'da Dövme

Eflak Boğdan Beyliği’ne yetişmesi gereken özel bir şifre varsa, yollar elbet tehlikelerle doludur… Osmanlı sarayının söz sahibi efendileri, önce özel ulağın kafasını kazıtırlar. Gizli mesaj kafanın tam da üstünde dövme olarak kazınır… Ve bundan sonra ulak yollara düşmüştür bir kere, bezirganların ateşini görür… Bedestenlerde, kervancılarda soluklanmaz… Artık, ıssız obalarda saçları uzar. Velek ki mektup hastası köpek eşkıyalar yolunu kese… Ne mektup bulurlar, ne de şifre… Bu ulak sağ salim adresine ulaşmak zorundadır… Sabah ezanı kıyıya vurunca artık oradadır… Abdestli usturayla kafası kazınır… İşte padişahın mektubu yerli yerinde… Hey gidi Cavlak Cerze… Yol boyunca sardığı Bitlis tütününden başka bir arkadaşı var mıydı ?

(Osmanlılarda dövme olayının tarihsel karşılığı bu şekildedir. Kaynak: Beyazıt saharlarından muhtelif kitaplar…)
Kaynak : Bahadır Boysal - Osmanlı işkenceleri ve diğerleri adlı kitabında dövmenin tarihçesi hakkında böyle bir not düşmüştür.Bilinen İlk Kadın Dövme Sanatçısı

Maud Stevens Wagner (Şubat 1877 - 30 Ocak 1961) 

Maud Wagner, bilinen ilk kadın dövme sanatçısıdır. Eşiyle birlikte Wagner Tattoo'da çalışmıştır. Ayrıca bir sirk sanatçısıdır. Tarihin en ünlü çiftlerinden sayılırlar. Dövmeleriyle birlikte göründüğü fotoğraf 1911 yılında çekilmiştir.


Dövmeli Mumyalar

1300 yıllık 8 mumyaya bilgisayarlı tomografi

Tarih: 25 Mart 2014 Salı

İngiltere'nin Londra'da bulunan dünyaca ünlü müzesi British Museum'ın yeni bir sergisi binlerce yaşındaki Mısır mumyalarının kişisel hayatlarındaki ayrıntılara dikkat çekiyor.


1300 yıllık 8 mumyaya uygulanan bilgisayarlı tomografi, kalın bandajların altında aslında neler olduğunu ortaya çıkardı. Mayıs ayında ziyarete açılacak sergiye göre antik Mısırlılar da kolesterolden ve diş ağrısından muzdaripti. Birçoğunun dövmesi bile vardı. Araştırmada yer alan en yaşlı mumyanın 5 bin 500 yaşında olduğunu belirten uzmanlar 1972'deki Tutankhamun Hazineleri'den sonra bu serginin müzenin en fazla ziyaret edilebilecek işlerinden biri olabileceğini belirtiyorlar. Müze yakınlarındaki hastanelere getirilecek ciddi tetkiklerden geçirilen mumyaların zarar görmediği ve mumyaların organları, kemikleri ve dokusunu gösteren üç ayrı görüntü için en düzgün sonuçların elde edildiği ifade edildi. Uzmanlara göre mumyalardan ikisi kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybederken, ikisinin bacaklarındaki vebadan muzdarip olduğu tespit edildi.

(SABAH)

Şeker (Diyabet) Hastaları İçin Renk Değiştiren Dövmeler


Amerika Birleşik Devletleri'nde son zamanlarda kullanılmaya başlayan harika bir dövme var. Normal dövmelerden farkı ise renk değiştirmesi. Fakat bu renk değişimi sadece estetik değil sağlık açısından da yeni bir dönemin başlangıcı. Kolunuza istediğiniz motifi yaptırıyorsunuz ve kanınızdaki şeker oranını algılayarak, şekeriniz yükselince veya düşünce renk değiştiriyor. Tabii ki diyabet (şeker) hastalarında iyileşme süreci kolay olmadığından küçük motifler seçilmesi daha doğru olacaktır. Hem kendi kendizi kontrol altında tutma şansınız oluyor. Hem de çevrenizdekiler durumun ciddiyetini gözlemleyebiliyor. Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıracak güzel bir çözüm. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sadece estetik değil hayat kurtaran dövmelere de merhaba deyin.

Kaynak : Hürriyet / Ayşe Arman

Dövmenin Tarihçesi Derken Konu Buralara Kadar Geldi !

Elektronik Dövmelere Hazır Mısınız ?

Bu kavram hem çağ ötesi hem de tuhaf gelebilir. Ama bu sözlerimi hatırlayın; şuraya yazıyorum: Siz de bir tane edineceksiniz. Hem de düşündüğünüzden daha yakında. 

Google Motorola parçalarını Çin'in Lenovo'sına satma süreci içerisinde, ama hepsini değil. Motorola'nın geleceğe yönelik araştırma grubunu satmıyor. Örneğin İleri Teknoloji ve Projeler (Advanced Technoloy and Projects - ATAP). Raporlar Google'ın ATAP grubunun daha iyi bilinen ve daha renkli bir kaç proje üzerinde çalıştığını söylüyor.  

Bunlardan biri Project Ara, insanları üç boyutlu yazıcı ve diğer bilgisayar yöntemlerini kullanarak istedikleri herhangi bir tür telefonu aşağı yukarı yapabilecekleri modüler telefon konsepti. Google geçenlerde, Nisan 2014'te başlayacak bu proje için donanım kırma konferanslarını duyurdu. Bazıları bu telefonun gelecek yıl kadar erken bir sürede 50$ gibi düşük bir ücretle satışa çıkabileceğini söylüyor. Vay canına! Bu çok havalı!  

Bir diğer proje, "vitamin doğrulama hapı" diye adlandırılan, yutulduğunda şifre oluşturan bir hap. Bu kulağa ilginç geliyor. 

Firma aynı zamanda elektronik dövmeler üzerinde de çalışıyor. Bir dakika -- elektronik dövme ? Bu hiç mantıklı değil. Bir dövme nasıl elektronik olabilir ki?  Elektronik dövmeler kulağa gelecek-üstü, ışınlanma aleminde bir şey, Marsı dünyasallaştırma ve ucuz iphonelar gibi geliyor.  

Herkesin elektronik dövmeler hakkında bilmeyi ihtiyaç duyduğu şey işte burada: mükemmel mantıklılar, kaçınılmazlar ve çok yakında piyasada olacaklar.  Doğrusu, önümüzdeki beş yıl içinde bunlardan en az birini deneyeceğiniz neredeyse kesindir.  

Elektronik dövme nedir? 

Öncelikle size ne olmadıklarını anlatayım; dövme değiller. Mürekkep yok, iğne yok, deriyi delmek yok. Dövme olarak adlandırılmalarının nedeni, uygulama bakımından çocuklardaki sahte dövmelerle benzerlik göstermesidir. Plastik bir tabaka üzerinde başlıyor, deriye uygulanıyor ve plastik uzaklaştırılıyor, geride çok ince esnek silikon tel tabakasına sahip çok ince lastik yama bırakıyor.  

Elektronik dövmenin arkasındaki konsept basit. Sensörler içeren, kağıttan daha ince ve yara bandı gibi esnek ve deriye yapışabilen elektronik bir cihaz yaratmak. Gizli sos esnek elektronikler. Asıl yarar yayılmadan, acısız ve nispeten pahalı olmayan bir şekilde vücudun bir parçası olabilmesi.  

Sensörlere ilaveten, bu elektronik paket kablosuz ağ yeteneğini kapsayabilir ve sadece sensör verilerini kolaylıkla taşımakla kalmaz, aynı zamanda uzaktaki akıllı telefon ya da bilgisayarla da kontrol edilebilir. 

Elektronik dövmeler neden şimdi gerçekleşiyor?  

Neredeyse bütün büyük teknolojik devrimlere bir materyal devrimi öncülük etmektedir. Örneğin, bilgisayar devrimi yörüngesini yarı iletken materyallerin gelişine borçludur. Entegre devrelerdeki transistörlerin kabaca her iki yılda bir iki katına çıktığını belirten Moore Kuralını var eden ve vakumlu tüplerin yerine geçen silikon dahil. 

Elektronik dövme devrimi minyatür ve esnek elektroniklerin gelişiminden doğuyor. Gerçekte, esnek elektroniklerin gelişimi yıllardır işin içinde olmuştur. Telefonlardan dijital kameralara çoğu tüketici elektroniği, her şeyin küçük bir alana sığdırılmaya çalışılması amacıyla devre panoları bükülebilsin diye esnek devreler içermiştir. Ama son yıllarda, rulo yapılabilen, esneyebilen ve daha da önemlisi başarısız olmadan defalarca esneyebilen esnek devreler oluşturmak giderek daha mümkün hale geliyor. 

Elektronik dövmeler ne içindir?  

Araştırmacılar elektronik dövmeler için bütün tıbbi uygulamaları göz önüne getiriyorlar. Örneğin, vücut sıcaklığındaki çok küçük dalgalanmaları izleyip seviye ayarlanan değerin altında ya da üstündeyken alarm veren son derece kusursuz termometreler. Çok ince ve esnek olduklarından, bir termometre yaması aylar sonra yıpranmış olabilir.  Bir kaç yıl içinde hastanın hatta yeni doğmuş bir bebeğin göğsüne iliştirilen tek bir, ucuz lastik yaması kalp hızı, beslenme durumu, hidratasyon ve nefes hızı gibi bir çok yaşamsal faaliyeti geniş bir yelpazede izleyebilecek.   

Burası çoğumuzun elektronik dövmelerle yüzleşeceği yerdir. Hastalara yaşamsal işaretlerini gözlemlemek için elektronik dövme yapıştırmak muhtemelen sağlıkta yaygın hale gelecek. Ama bu fikir için doktor ofisinin ötesinde uygulamalar da var. Örneğin Google'ın yalan dedektörü olarak fonksiyon gösteren özel patentleri var. Ayrıca sesi boğazdan akıllı telefona ya da kendisine bağlı başka 

bir cihaza aktaran boğaz dövmesi de var. Bu fikir, bir mikrofon olarak gürültülü alanlarda konuşmak için çok kullanışlı olabilir.  

Electrozyme adındaki bir firma, atletik performansı hedefliyor gibi görünen elektronik dövmeler yapıyor. Bu dövmeler, ne kadar kas yorgunluğu meydana geldiğini gösteren laktat seviyesini ölçüyorlar. Yama cilt üzerindeki pH değerlerini belirliyor, bu da atletlere hidratasyon seviyesi ve diğer ölçümlerin net değerini gösteriyor. Tüm takımın böyle yamalar giydiği profesyonel futbol takımı düşünün. Sağlık ekibi onların yaşamsal değerlerini gözlemliyor ve yanma ve yaralanmaları engellemek için koça tavsiyelerde bulunuyor. 

Elektronik dövmeler nihai giyilebilen bilgisayarlardır. Vücudunuzun bir tarafına yapıştırılmış ve akıllı telefonla kablosuz bağlantılı olan elektronik yamanın neler yapabileceğini uygulama geliştiriciler bu işe dahil olduklarında kestiremeyiz.  

İlk olarak sağlık için kullanımlarımızla başlayacak, ve sonrasında elektronik sensörler ve bağlantılarla insan etiyle birleşen cyborg-gibi bir kapasiteye evrimleşecektir. 

Gerçek devrim esnek elektronikler 

Elektronik dövmeler hakkındaki şaşırtıcı gerçek onların esnek elektronik devriminin tek yan ürünü olması. Başka güzel şeyleri de mümkün kılacaklar. Bunlardan biri akıllı giyim olacak. Pantolonlar, ayakkabılar, gömlek ve ceketlere yerleşik elektronikler giyilebilen bilgisayarları giyiminize taşıyacak. Google'n android şefi Sundar Pichai, bahsettiği takılabilir yazılım geliştirme kitinin olasılıklarından konuşurken "akıllı ceket" örneğini kullanmıştır.  

Esnek elektronikler esnek cihazlara olanak verecektir- bunların ilk büyük örneği kavisli bir akılllı telefon olan LG Flex'tir. Ama biz düz dışarı açıldığında her iki yarısı boyunca devam eden ekran oluşturan kapaklı cihazları bekliyoruz. Esnek elektroniklerin başka kullanımları da olacak, ama en büyüklerinden biri elektronik dövmeler olacak. Bu pek yakında gelecek bir fikir. Bir kez geldiğinde, gerçekten yapışacak. 

Çeviren: Fadime Öztoprak (Evrim Ağacı) 

Kaynak: Computer World