Dövme Sanatçılarına Sorulmaması Gereken Sorular

Dövme Sanatçılarına Sorulmaması Gereken SorularElbette size hak veriyoruz. Bir dövme stüdyosuna girerken heyecanlı olabiliyorsunuz. Kafanızda soru işaretleri olabiliyor. Pek bir fikriniz yok konu hakkında ve sonucunda da soru sormak için de yeterli bilgi sahibi olunmadığından, konuşmalar bazen biraz yorucu olabiliyor. Sizlerin hayatınızda bir defa sorduğunuz soruyu biz yıllar boyunca, yüzlerce kez cevaplamak zorunda kalabiliyoruz ve bu bazen bir kabusa dönüşüyor. Tabii ki de siz yine soracaksınız biz her zaman en güzel şekilde cevaplamaya çalışacağız. Alınmak yok burada yazılanlar şaka ile karışık belki biraz yol gösterici olabilir.


1 - Dövme kaça ? Dövme ne kadar ? İğneyi kaçtan açıyorsunuz ? gibi sorular.

Bir dövme sanatçısının en sevmediği ve en sık karşılaştığı soru biçimidir. Nasıl lokantaya gittiğiniz zaman yemek kaça diye sormuyor, ya menüye bakıyorsunuz ya da bir yemek çeşidi belirtip özellikle onun fiyatını soruyorsanız dövmede de durum aynı. Esnaf ve sanatkarlar odasının vermiş olduğu resmi bir fiyat tarifesi vardır. Dövme fiyatları; yaptırmak istediğiniz özel bir motifin boyutuna, işçiliğine, ne kadar sürede yapılacağına, ne tür bir dövme olduğuna (yara izi kapatma, estetik, sanatsal dövmeler gibi), yapılacağı yere ve dövme sanatçısının deneyimine göre değişkenlik gösterir. O yüzden bir dövme stüdyosuna giderken aklınızda en azından bir fikirle içeri girmenizi tavsiye ederiz. O zaman biz size daha iyi hizmet edebilir ve uygun seçenekleri en güzel şekilde sunabiliriz.

2 - Dövme yapıyor musunuz ? Bu dövmeyi yapabilir misiniz ? Bu dövmenin aynısını yapabilir misiniz ?

Evet biz dövmeciyiz ve dövme yapıyoruz. O yüzden de stüdyolarımıza DÖVMECİ - TATTOO gibi tabelalar koyuyoruz. :) Bir motif gösterip bunu yapabiliyor musunuz? Bunu yapabilir misiniz? Tarzında sorular dövme sanatçısına pek hoş gelmez ve doğal olarak moralini bozar. Resmi stüdyolarda bu soru çok kırıcı oluyor çünkü inanın büyük emekler var burada. Bunun yerine siz daha önce yapılan çalışmalara bakıp kişinin sanatının size uyup uymadığını belirlemelisiniz. Ayrıca her sanatçı farklı bir insan farklı bir karakter ve tarza sahiptir. Daha önce başkasının yaptırdığı ve yaptığı dövmenin bire bir aynısını istemek yanlıştır. Çünkü her dövmenin bir ruhu vardır. Hiçbir dövme birbirinin tıpatıp aynısı olamaz ve o size özel bir dövmedir. Herkes en iyi dövmeciyi arar. En iyi dövmecinin size göre hangi kriterlere uygun olması gerekir? Hızlı olması mı? Canınızı az yakması mı? Olağanüstü güzellikte dövmeler yapması mı? Titiz bir dövmeci olmasını mı? Hijyene en çok önem veren dövmeci olması mı? Sizi doğru dövme için yönlendirmesi mi? Profesyonel bir dövmeci ararken bu özelliklerin öncelik sırasını gözden geçirin.

3 - Gerçekten 18 yaşıma kadar beklemem gerekiyor mu ? Neden ? Dövme yaş sınırı nedir ? 18 yaşıma gelmeden dövme yaptırabilir miyim ?

Eğer aileniz size izin veriyorsa birlikte karar verip belki küçük bir dövme sahibi olabilirsiniz. Ama ailenizin onaylamadığı bir şeyi bizim yapmamız etik olmaz. Bu konuda lütfen ısrarcı olmayınız. Kaldı ki emin olun hayat görüşünüz ve sevdiğiniz şeyler çok değişkenlik gösterecek, bir iş hayatınız olacak pişman olacağınız dövmeler yaptırmanızı istemiyoruz.

4 - Ooo çok pahalı bu ne be ? Neredeyse benim maaşım o kadar ? O kadar paraya dövme mi olur ?

Arkadaşlar lütfen yapmayın bunu. Sizinle ilgilenildiği için bir teşekkür edip gidebilirsiniz bu kadar basit. Kimse kırılmaz. Dövmeciye kafanızda bir bütçe belirleyip giderseniz, dövme sanatçısı o bütçe ile yaptırabileceğiniz dövmeleri size gösterecektir. Ama kolumu dövme kaplatmak istiyorum ne kadar deyip aldığınız fiyata da aooo diyorsanız hata biraz sizde. Bir motif, bir fikir ve orantılı bir bütçe ile dövmeciye gidin. En ucuz dövmeciyi aramayın. Biliyorsunuz ki sağlığınız paha biçilemez. Dünyanın en güzel dövmesine de sahip olsanız sağlığınız elinizden alındığında bir anlamı kalmaz. Autoclave cihazı kullanan resmi dövme stüdyolarına başvurun zaten fiyat ortalamaları da yaklaşık aynıdır.

5 - Dövme boyası satıyor musunuz ? Dövme iğnesi satıyor musunuz ?

Dövme malzemesi satan mağazalar mevcuttur. Dövme sanatçısının malzemeleri kendine özeldir fakat elinde fazladan sıfır ürünler de olabilir dövmeci müsaitse bir şişe boya veya bir kutu iğne satın alabilirsiniz. Ama dövme malzemesi tek tek veya çok az miktarlarda bir seferlik dövme yapmak veya yaptırmak için satılmamalıdır. Bu dövmecinin vicdanını da rahatsız eder. Çünkü bilir ki kendisinden az miktarda alınan ürünler sağlıksız koşullarda acemi ellere gidecek.

6 - Dövme motifinin bir kopyasını alabilir miyim ?

Hayır alamazsınız. Bence böyle bir cevap almak istemiyorsanız profesyonel bir dövmeciye bunu teklif etmeyin.

7 - Dövme acır mı ?

Az sonra o kadar da büyütülecek bir şey olmadığını anlayacaksın ve başka ne yaptırsam diye düşünmeye başlayacaksın. Gerçekten yaptırmak istediğiniz bir dövme motifi varsa hiç çekinmeyin ah bile demeden dövme sahibi olacaksınız. Bazı bölgeler biraz daha hassastır zaten dövme sanatçısı sizi bu konuda uyaracaktır.

8 - Dövme fiyatında pazarlık payı var mı ?

İstediğiniz dövme neyse biz size onun tam fiyatını söyleriz ne eksik ne de fazla. Bize yaklaşımınız önemlidir. Samimiyetinizi hissedersek ve gerçekten çok istekliyseniz ve az bir miktar eksiğiniz varsa sembolik indirimler yapabiliriz. Fakat abartılı istekler sanattan çalar.

9 - Dövme yaptırmaya alkol alıp gelebilir miyim ? Dövme yaptırmadan önce alkol kullanılır mı ? Dövme yaptırırken içki içebilir miyim ? Ben döğme yaptııırrrmak istiyoğuum !

Bir dövme stüdyosuna girdiğinizde, dövme yaptırmak istiyorsanız öncelikle sağlıklı düşünebilen bir birey olmanız gerekmektedir. Alkol alımı düşünce yapınızı bozacağından dövme yaptırmaya müsait değilsiniz demektir. Ayrıca alkol kanı sulandırdığı için hem dövme yapmak zorlaşır hem de dövmenin kalitesi düşer. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

10 - Dövme yapmaya evlere geliyor musunuz ? Buraya gelip dövme yapabilir misiniz ?

Dövme stüdyosu özel bir düzeneği ve düzeni olan hijyen bir yerdir. Profesyonel bir sanatçı sadece stüdyosunda çalışır. Başka yerlerde uygun koşulları sağlamak çok zor ve pahalı bir ekipman gerektirir. Sağlıklı dövmeler için böyle taleplerde bulunmayınız.

11 - Dövme yapılan yeri traş etmeseniz olmaz mı ?

Dövme yapılacak bölgeyi tüylerden arındırmak. Hem dövmenin hem de sizin sağlığınız açısından olmazsa olmaz bir kuraldır. Bu dövmenizin hijyeni için çok büyük önem taşır.

12 - Simetri hastasıyım, takıntılıyım, obsesif kompulsif bozukluğum var dövme yaptırabilir miyim ?

Öncelikle biz sizin için her zaman en iyi dövmeyi, en sağlıklı şekilde yapmak isteriz. Yaptığımız çalışmalar sizin olduğu kadar bizim de dövmemizdir. Bazen insanlar dövmeci daha çok özen gösterir, dikkat eder diye kendisini simetri hastası olarak tanıtmaktadır. İnanın bu size hiç bir fayda sağlamaz. Sanatçıyı strese sokar ve dövmenizi yapmak istemez. Eğer gerçekten bir rahatsızlığınız var ise şunu açıklamak gerekir. Dövme bir el sanatıdır. El ile yapılan işlerin estetiği ve ruhu ufak tefek kusurlarda gizlidir. Eğer bu durum sizi mutsuz edecekse, rahatsız edecekse bizi de memnun etmeyecektir.   

13 - Neden daha düzenli bir işte çalışmıyorsun ?

Şaka yapıyorsun değil mi ? Öyle varsayıyoruz. :)