Karakter ve Tiplere Göre Dövme Çeşitleri
Karakter ve Tiplere Göre Dövme Çeşitleri

İnsanların dövmelerine göre karakter analizi yapılabildiği gibi yeni trend karakterlere göre dövme seçimi hakkında yazılmış bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz. Aşağıda okuyacaklarınız kesinlik veya yargılama içermez. Mizahi bir çerçevede yazılmış tespitlerdir. Dövme, ruhun tene yansımasıdır. Herkes istediği dövmeyi istediği yere yaptırabilir. Dan Brown'un dediği gibi '' Tenim benimdir ''. 

Mesela özgür ruhlara ait dövme tercihleri; özgürlük dövmesi öncelikle kuş dövmeleri, kelebek dövmeleri, at dövmeleri, örnekte göründüğü gibi tüylerden çıkan kuşlar, barış işareti, melek kanatları veya özgürlükle ilgili yazılar. Bu dövme çeşitleri genellikle kabuğundan çıkıp özgürlüğü hedeflemiş kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu tarzın yurtdışı örneklerinde daha çok seksi dövmeli güzel kızlar ön plana çıkarken bizim toplumumuz daha mütevazi kalmayı tercih ediyor. 

      

Mücadeleyi, savaşmayı, dövüşmeye seven ruhların dövme tercihi;
 savaş aletleri, boks eldivenleri, kamalar, silahlar, kılıç dövmeleri, tabanca dövmeleri, muşta dövmeleri gibi. Zırh dövmeleri savaşta savunmayı temsil ettiği gibi saldırganlığı ise silah dövmeleri temsil eder. Bu kişiler genellikle dövüş sanatıyla ilgilenen veya hayranlık duyan kişilerdir.


Geçmişi unutamayan, geçmişine bağlı karakterlerin yaptırdığı dövmeler; nostaljiyi çağrıştıran yazılar, büyüklerin imzaları, eski müzik parçalarından alıntı sözlerin dövmesi, eski müzik grupları, klasik araba dövmeleri.


Baskın ve lider karakterlerin dövmeleri; genellikle zenginlik çağrıştırır. Taç, zümrüt, elmas dövmeleri.


Gösterişe ve heybete önem veren kişilerin; tercihi ise genelde tribal dövme motifleridir.


Kıskanç veya tutkulu karakterler; sevdiklerine bağlılık temsil eden isimler yazdırırlar.


İdealist karakterler; genellikle yaptıkları mesleklerle ilgili veya tutkulu oldukları hobiler ile ilgili dövmeler yaptırırlar.Dışa dönük, konuşkan ve sosyal kişilikler; genellikle ilk bakışta anlaşılmayan desenler, ancak soruldukça cevap verilebilecek enteresan simge veya motifleri dövme olarak tercih ederler.

Hiperaktif, komik, uyanık ve meraklı tipler; mizah ağırlıklı daha komik tarzda dövmeler tercih ederler. Çizgi kahraman dövmeleri veya rakamlardan oluşan dövmeler yaptırırlar.

Pratik kişilerin dövmeleri de kendileri gibi pratiktir; İçeri girer girmez ilk gördükleri güzel dövmeyi yaptırırlar. Onlarla çalışmak çok kolay olur.

İkna kabiliyeti yüksek kişilerin dövmeleri ise genellikle dövme sanatçısının tavsiyelerinden uzak seçimlerden oluşur. Kolay kolay kimsenin yaptıramayacağı dövmeler yaptırırlar. Dövmeleri herkesten farklı yerlerine yaptırırlar.

Hayal gücü kuvvetli, yaratıcı tipler; dövme sanatçısından da motiflerin hatta yazıların üzerinde oynamalar, yeni tasarımlar isterler. Daha çok karmaşık, kurgusal, hayali kahramanlar gibi dizaynlar isterler. Çoğu zaman kendi çizimlerini getirirler.

Sağduyulu, hayvan severler, çevreci kişilikler; genellikle doğa temalı, renkli, barışı simgeleyen, bitki ve hayvan figürleri tercih ederler. Ağaç sarmaşık çiçek barış işareti evcil hayvan dövmeleri patiler yunus dövmeleri balina dövmeleri bazen tepki olarak esprili bir şekilde nükleer atık tıbbi atık dövmeleri yaptırabilirler.


Sistematik, düzenli karakterler; kesinlikle önceden randevu alır ve erken ya da tam vaktinde dövme stüdyosuna gelirler. Ne istediklerini bilirler. Dövme ile ilgili tüm bilgileri araştırmışlardır. Net ve kararlıdırlar, çok keskin yazıları tercih ederler. Bu yazılar genellikle öğüt, deyim, atasözü veya felsefik yazı dövmeleridir.

Anı değerlendiren, açık fikirli, rutine karşı, asi kişilikler; taraftar dövmeleri, takım taraftar grubu dövmeleri, carpe diem sözü dövmesi tam onlara göredir. Dövme sanatçısından randevu almaz, dövme stüdyosunun önünden geçerken ani bir kararla içeri dalar ve dövmelerini yaptırırlar.

Algılayan, kader ve alın yazısına inanan, acele etmeyen tipler ise defalarca dövme stüdyosunu ziyaret edip kendilerine işaret edecek bir tesadüfü, işareti veya sembolü beklerler. Yaptıracakları dövme motifleri kestirilemez her şekilde desen ve tarzda dövme yaptırabilirler.

Sonucu görmek isteyen veya kendini sıkılgan olarak tanımlayan tipler ise, kalıcı dövme yaptırmadan önce vücutlarının çeşitli yerlerinde geçici dövmeler ile alıştırma yaparlar.

                                                                                                                              Dövmeliyim
Tamer Güleryüz - Çağrı Güleryüz