Dövme Bakımı Nasıl Yapılır

DÖVME BAKIMI

Eğer dövme yaptırdıktan sonra neler yapmanız gerektiğini nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğini merak ediyorsanız bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz. Dövme yaptırdım yıkanabilir miyim? Banyo yapabilir miyim? Dövme yaptırdıktan sonra denize girebilir miyim? Dövme yaptırdım havuza girebilir miyim? Dövme yaptırdım güneşlenebilir miyim? Dövme ne kadar sürede iyileşir? Gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Yeni dövmenizin size şans getirmesi dileğiyle.
 

Dövme yaptırdıktan sonra nasıl bakım yapılır ?
Dövme yaptırdıktan sonra, dövme sanatçısı tarafından, dövmenizin üzerini kapatacak şekilde Bepanthene Plus sürülür ve bandajlanır. Bu bandaj sizin tarafınızdan 2 saat sonra açılıp antibakteriyel sıvı sabun ve ılık su ile güzel bir şekilde yıkanır ve tek kullanımlık, hijyenik bir havlu ile nazikçe kurulanır. Kuruladıktan sonra dövmenizin üzerine ince bir tabaka halinde Bepanthol Merhem
masaj yaparak ve yedirilerek bir kaç dakika boyunca güzelce sürülür. (Bepanthol çeşitleri içerisinde, yoğun ve yağlı olan bebek pişik merhemini kullanmanız gerekiyor). Dövmenin üzeri, tahrişten ve dış etkenlerden korumak amacıyla streç film ile sarılır. Streç film aynı zamanda merhemi koruyarak dövmenizin daha uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır. Streç sarılan bölge 4 saat sonra açılır tekrar az miktarda bepanthol merhem yedirilerek sürülür. Bu işlem gün içerisinde 4 saat aralıklarla tekrarlanır. Yatarken streçli yatın, streç uykunuzda dövmenizi kaşımanızı engeller aynı zamanda merhemi korur ve tahrişe izin vermez. Dövmenize asla elinizin içi ve temiz havlu dışında herhangi bir şey ile dokunmayın, pamukla silmeyin, tırnaklamayın asla kaşımayın, kaşınırsa avucunuzun içi ile hafif hafif vurun kaşıntıyı keser. Sabah kalktığınızda streci açın dövmenizin üzerine tekrar bepanthol merhemi yedirerek sürün ve yeniden streçleyin. Streçleme işlemi ilk 3 gün çok önemlidir. Dövmenizi tozdan koruyacaktır. Streç sizi sıkıyorsa ara sıra açın dövme temiz bir ortamda havalansın. Streç kullanmayı bıraksanız bile bepanthol merhem sürmeyi asla bırakmayın. Bu işlemi 10 gün boyunca günde 4-5 kez merhemi yedirerek tekrarlayın. Dövmenizin üzeri bu süre içerisinde asla merhemsiz kalmasın. Böylece autoclave cihazı kullanılan profesyonel bir stüdyoda yaptırdığınız hijyen bir dövmenin, iyi bakım sonucunda kabuk tutmayacağını, hızlı iyileşeceğini ve daha kaliteli kalacağını görmüş olursunuz. Dövmenize siyahlarda 7 gün, renklilerde 10 gün boyunca su ve direk güneş ışını göstermeyin. Dövme yaptırdıktan sonra bir hafta boyunca denize veya havuza girmeyin. Dövmenin solmasını engellemek için güneşlenirken üzerine koruyucu güneş kremi sürün. Dövmenizi yıkama işlemi sadece bir kez ve ilk sefer için geçerlidir. Banyo yaparken dövmenizin üzerine vazelin sürüp streç film ile sararak sudan koruyabilirsiniz. Duştan çıktığınızda yine temiz bir havlu ile dövmenizin üzerini kuruladıktan sonra bepanthol merhem sürme işlemine devam ediniz. Unutmayın ki kaliteli bir dövmeye sahip olmanın sırrı bir haftalık özenli bakımdır.Dövme yaptıracağınız sanatçının daha önce yaptığı işleri mutlaka inceleyin! Çalışmaları üzerinde dövmeleri daha parlak ve güzel göstermek amacıyla bilgisayarda oynama yapılıp yapılmadığını iyi tahlil edin. Biz
www.dovmeliyim.com olarak bunu pek samimi bulmuyoruz. Çünkü bu tarzda üzerinde oynanmış çalışmalar dövme müşterisinde beklenti doğuruyor. Örnek olarak yukarıdaki iki fotoğrafı gösterebiliriz. Dövme yaptırırken ışıl ışıl parlayan renkler gibi bir beklenti içerisine girmeyin. Ten renginiz koyu ise dövmenizin açık bir tendeki kadar parlak görünmeyeceğini biliniz. Eğer bembeyaz tenli değilseniz deri altındaki dövme tabii ki biraz daha soluk görünecektir ve yıllar içerisinde güneş ışınlarına maruz kaldıkça yavaş yavaş solmaya devam edecektir.  Ayrıca ilk bir haftalık süreçte dövmenize ne kadar iyi baktığınız da çok önemli bir faktördür. İşte asıl o zaman tam oturmuş, ruhu olan ve göze daha hoş gelen gerçek bir dövmeniz olacak. Şüpheniz olmasın ki biz sizler için teknolojinin izin verdiği en kaliteli ve doğal boyaları kullanıyoruz.

Aşağıdaki fotoğrafta 2004 yılında yapmış olduğumuz bir dövmenin 2014 yılındaki hali yer almaktadır. Bakımı özenle yapılmış çalışmalara güzel bir örnek. Dövmenize iyi bakarsanız ömür boyu kaliteli kalır.